Diode: Schottky rectifying
Multiples:
10000.0
Minimum quantity:
10000.0
Product code:
LL103A-GS18
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: LL103A-GS18
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | MiniMELF, SOD80 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Features of semiconductor devices | small signal |
| Max. forward impulse current | 15A |
| Load current | 200mA |
| Max. forward voltage | 600mV |
| Application | automotive industry |
| Power dissipation | 400mW |
| Reverse recovery time | 10ns |
| Type of diode | Schottky switching |
| Leakage current | 5µA |
| Quantity in package | 10000pcs. |