PMIC; PWM controller; 0.2A; 500kHz; Channels: 2; DIP16; 8÷40V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM2524DN/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM2524DN/NOPB
Specification for PMIC; PWM controller; 0.2A; 500kHz; Channels: 2; DIP16; 8÷40V
| Output current | 200mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 2 |
| Topology | boost, flyback, forward, H-bridge, push-pull |
| Frequency | 500kHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |