PMIC; DC/DC converter; Uin: 4÷40V; Uout: 5V; DIP16; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM2575N-5.0/NOPB-1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM2575N-5.0/NOPB
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4÷40V; Uout: 5V; DIP16; buck
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 42...63kHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 4...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |