Operational amplifier
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
LM2902KVQPWRQ1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM2902KVQPWRQ1
Product downloads
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | TSSOP14 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 4 |
| Bandwidth | 1.2MHz |
| Slew rate | 0.5V/μs |
| Input offset voltage | 10mV |
| Input offset current | 50nA |