PMIC; DC/DC converter; Uin: 6÷42V; Uout: 3.3V; HTSSOP14; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM3151MH-3.3/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM3151MH-3.3/NOPB
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 6÷42V; Uout: 3.3V; HTSSOP14; buck
| Output current | 12A |
| Mounting | SMD |
| Case | HTSSOP14 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 250kHz |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 6...42V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |