PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.9÷36V; Uout: 3.3V; HTSSOP16; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM536023QPWPTQ1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM536023QPWPTQ1
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.9÷36V; Uout: 3.3V; HTSSOP16; buck
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | HTSSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | automotive industry |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Frequency | 2.1MHz |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 3.9...36V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |