Operational amplifier
Multiples:
55.0
Minimum quantity:
55.0
Product code:
LM6154BCM/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM6154BCM/NOPB
Product downloads
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail output |
| Operating voltage | 2.7...24V |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 4 |
| Bandwidth | 75MHz |
| Slew rate | 24V/μs |
| Input offset voltage | 5mV |
| Input offset current | 100nA |
| Input bias current | 980nA |