Operational amplifier
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
LMH6550MA/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMH6550MA/NOPB
Product downloads
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO8, TSSOP14 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail, differential |
| Operating voltage | 4.5...12V |
| Operating temperature | -40...85°C, -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1, 4 |
| Bandwidth | 400MHz, 4.5MHz |
| Slew rate | 200V/μs, 2.5V/μs |
| Input offset voltage | 1mV, 500µV |
| Input bias current | 10pA |