Operational amplifier
Multiples:
3500.0
Minimum quantity:
3500.0
Product code:
LMP7716MMX/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMP7716MMX/NOPB
Product downloads
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | VSSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail output |
| Operating voltage | 1.8...5.5V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 14MHz |
| Input offset voltage | 0.18mV |
| Input offset current | 0.5pA |
| Input bias current | 1pA |