Operational amplifier
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
LMV824IDT
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: LMV824IDT
Product downloads
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 4 |
| Bandwidth | 5.5MHz |
| Slew rate | 1.7V/μs |
| Input offset voltage | 4mV |
| Input offset current | 50nA |