IC: operational amplifier
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
LMV841MGX/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMV841MGX/NOPB
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SC70-5 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | low voltage, rail-to-rail |
| Operating voltage | 2.7...12V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 4.5MHz |
| Quiescent current | 1mA |
| Slew rate | 2.5V/μs |
| Input offset voltage | 50µV |