PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷20V; Uout: 0.8÷6V; TO-PMOD-7; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMZ12003TZ-ADJ/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMZ12003TZ-ADJ/NOPB
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷20V; Uout: 0.8÷6V; TO-PMOD-7; buck
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | TO-PMOD-7 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Input voltage | 4.5...20V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |