LED; SMD; 3528,PLCC2; green; 40-75mlm; 11.2-28mcd; 3.4x3x2.1mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LP-T776-L1M2-25
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 3528,PLCC2; green; 40-75mlm; 11.2-28mcd; 3.4x3x2.1mm
| Mounting | SMD |
| Case | 3528, PLCC2 |
| Operating voltage | 1.8...2.4V |
| Series | TOPLED® |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.4x3x2.1mm |
| Luminosity | 11.2...28mcd, 40...75mlm |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | green |
| Wavelength | 554-566.5nm |
| LED version | reverse mount |
| Front | flat |
| LED current | 20mA |