LED; SMD; 4040; green; 1.12-2.8mcd; 4.2x4.2x3.8mm; 120°; 1.7÷2.2V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LPA67K-F1G2-25
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 4040; green; 1.12-2.8mcd; 4.2x4.2x3.8mm; 120°; 1.7÷2.2V
| Mounting | SMD |
| Case | 4040 |
| Operating voltage | 1.7...2.2V |
| Series | SIDELED® |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 4.2x4.2x3.8mm |
| Luminosity | 1.12...2.8mcd |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | green |
| Wavelength | 554-566nm |
| LED version | angular |
| Front | flat |
| LED current | 2mA |