LED; SMD; 4040; red; 755-1515mlm; 224-560mcd; 4.2x4.2x2.85mm; 120°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LS-A67B-S2U1-1
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 4040; red; 755-1515mlm; 224-560mcd; 4.2x4.2x2.85mm; 120°
| Mounting | SMD |
| Case | 4040 |
| Operating voltage | 1.8...2.4V |
| Series | SIDELED® |
| Application | automotive |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 4.2x4.2x2.85mm |
| Luminosity | 224...560mcd, 755...1515mlm |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | red |
| Wavelength | 627-639nm |
| LED version | angular |
| LED current | 30mA |