Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 4A; DFN8080
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LSC04065Q8
Manufacturer: LITE-ON SEMICONDUCTOR CORP.
Manufacturer code: LSC04065Q8
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 4A; DFN8080
| Mounting | SMD |
| Case | DFN8080 |
| Kind of package | reel |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 26A |
| Load current | 4A |
| Max. forward voltage | 1.7V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 170µA |