Operational amplifier; 4.5MHz; Channels: 1; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1055CN8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1055CN8#PBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 4.5MHz; Channels: 1; DIP8
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | high speed |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 4.5MHz |
| Open-loop gain | 98dB |
| Slew rate | 12V/μs |
| Input offset voltage | 120µV |