PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷40V; Uout: 1.25÷65V; TO220-5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1072CT#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1072CT#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷40V; Uout: 1.25÷65V; TO220-5
| Output current | 1.25A |
| Mounting | THT |
| Case | TO220-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...100°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost, buck, buck-boost, Čuk, flyback, forward |
| Frequency | 40kHz |
| Input voltage | 3...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |