PMIC; DC/DC converter; Uin: 1÷5V; Uout: 5V; DIP8; buck-boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1073CN8-5#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1073CN8-5#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 1÷5V; Uout: 5V; DIP8; buck-boost
| Output current | 1.5A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck-boost |
| Frequency | 19kHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 1...5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |