PMIC; DC/DC converter; Uin: 1÷30V; Uout: 1÷50V; SO8; buck-boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1073CS8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1073CS8#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 1÷30V; Uout: 1÷50V; SO8; buck-boost
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck-boost |
| Frequency | 19kHz |
| Input voltage | 1...30V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |