PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷5V; Uout: 12V; TO92; boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1109CZ-12#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1109CZ-12#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷5V; Uout: 12V; TO92; boost
| Output current | 400mA |
| Mounting | THT |
| Case | TO92 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | bulk |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 120kHz |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 3...5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |