PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷60V; Uout: 1.244÷75V; D2PAK-5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1171HVIQ#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1171HVIQ#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷60V; Uout: 1.244÷75V; D2PAK-5
| Output current | 2.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost, buck, Čuk, flyback |
| Frequency | 85...115kHz |
| Input voltage | 3...60V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |