PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷60V; Uout: 40V; TO220-5; buck-boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1171IT#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1171IT#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷60V; Uout: 40V; TO220-5; buck-boost
| Output current | 2.5A |
| Mounting | THT |
| Case | TO220-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost, buck, Čuk, flyback |
| Frequency | 100kHz |
| Output voltage | 40V DC |
| Input voltage | 3...60V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |