Operational amplifier; 60kHz; Channels: 4; DIP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1179CN#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1179CN#PBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 60kHz; Channels: 4; DIP16
| Mounting | THT |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | precision |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 4 |
| Bandwidth | 60kHz |
| Open-loop gain | 102dB |
| Slew rate | 25mV/μs |
| Input offset voltage | 100µV |