PMIC; PWM controller; Uout: 5V; DIP8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1241CN8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1241CN8#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; PWM controller; Uout: 5V; DIP8; buck
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...100°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 500kHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...48% |