PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1248IN#PBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT1248IN#PBF
Specification for PMIC
| Output current | 1.5A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Frequency | 200kHz |
| Input voltage | 11.5...25V |
| Kind of integrated circuit | PFC controller |
| Duty cycle factor | 0...96% |