Operational amplifier; 40MHz; Channels: 4; SO14
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1256CS#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1256CS#PBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 40MHz; Channels: 4; SO14
| Mounting | SMT |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 4 |
| Bandwidth | 40MHz |
| Open-loop gain | 61dB |
| Slew rate | 300V/μs |
| Input offset voltage | 15mV |
| Input offset current | 300nA |
| Voltage supply range | ± 2.5...15V DC |