PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1302CN8-5#PBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT1302CN8-5#PBF
Specification for PMIC
| Output current | 2A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 2...8V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |