PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1308BIS8#PBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT1308BIS8#PBF
Specification for PMIC
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 600kHz |
| Input voltage | 1...10V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |