PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷25V; Uout: 1.25÷35V; D2PAK-7
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1371IR#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1371IR#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷25V; Uout: 1.25÷35V; D2PAK-7
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK-7 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck-boost |
| Frequency | 500kHz |
| Input voltage | 2.7...25V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |