PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷30V; Uout: 1.25÷35V; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1373CN8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1373CN8#PBF
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷30V; Uout: 1.25÷35V; DIP8
| Output current | 1.5A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck-boost, Čuk, flyback |
| Frequency | 250kHz |
| Input voltage | 2.7...30V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |