Operational amplifier; 2.7kHz; Channels: 2; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1495CS8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1495CS8#PBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 2.7kHz; Channels: 2; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | precision, rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 2.7kHz |
| Open-loop gain | 106dB |
| Slew rate | 1mV/μs |