Operational amplifier; 10MHz; Channels: 2; SO8
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
LT1498IS8PBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT1498IS8#PBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 10MHz; Channels: 2; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | precision, rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 10MHz |
| Open-loop gain | 90dB |
| Slew rate | 6V/μs |