PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.6÷25V; Uout: 3.3÷5V; SOT23-6; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1616ES6#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1616ES6#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.6÷25V; Uout: 3.3÷5V; SOT23-6; buck
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 1.4MHz |
| Input voltage | 3.6...25V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |