Operational amplifier; 1.1MHz; Channels: 1; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1637IS8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1637IS8#PBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 1.1MHz; Channels: 1; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | micropower, rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 1.1MHz |
| Open-loop gain | 110dB |
| Slew rate | 0.35V/μs |