PMIC; DC/DC converter; Uin: 7.4÷60V; Uout: 1.24÷51V; SO8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1676CS8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1676CS8#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 7.4÷60V; Uout: 1.24÷51V; SO8; buck
| Output current | 700mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 100kHz |
| Input voltage | 7.4...60V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |