PMIC; DC/DC converter; Uin: -0.3÷60V; Uout: 5V; SO16; boost
Multiples:
47.0
Minimum quantity:
47.0
Product code:
LT1680CSW#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1680CSW#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: -0.3÷60V; Uout: 5V; SO16; boost
| Output current | 65mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 200kHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | -300mV...60V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |