PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷25V; Uout: 1.2÷20V; MSOP8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1767EMS8E#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1767EMS8E#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷25V; Uout: 1.2÷20V; MSOP8; buck
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 1.25MHz |
| Input voltage | 3...25V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |