Operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1783IS5TRMPBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT1783IS5#TRMPBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SOT23 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 1.3MHz |
| Slew rate | 0.45V/μs |
| Input offset voltage | 1.1mV |
| Input offset current | 7µA |
| Input bias current | 60µA |