Operational amplifier; 1MHz; 2.7÷36V; Channels: 2; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1881CS8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT1881CS8#PBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 1MHz; 2.7÷36V; Channels: 2; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | precision, rail-to-rail output |
| Operating voltage | 2.7...36V |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 1MHz |
| Open-loop gain | 128dB |
| Slew rate | 0.4V/μs |