IC: operational amplifier; 1MHz; Ch: 1; SO8; ±2.3÷18VDC,4.6÷36VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT1920IS8#PBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT1920IS8#PBF
Specification for IC: operational amplifier; 1MHz; Ch: 1; SO8; ±2.3÷18VDC,4.6÷36VDC
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 1MHz |
| Open-loop gain | 95dB |
| Slew rate | 1.2V/μs |
| Input offset voltage | 30µV |
| Input offset current | 100pA |
| Input bias current | 0.5nA |
| Voltage supply range | ± 2.3...18V DC |