Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.45÷16V; Uout: 1.26÷34V; SOT23-5
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | reel |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 500pcs. |
| Frequency | 1.2MHz |
| Input voltage | 2.45...16V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |