Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 1÷10V; Uout: 36V; SOT23-6; boost
| Output current | 40mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 1.2MHz |
| Output voltage | 36V DC |
| Input voltage | 1...10V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |