DC/DC converter
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
LT3461ES6#TRMPBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT3461ES6#TRMPBF
Product downloads
Specification for DC/DC converter
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 500pcs. |
| Frequency | 1...1.7MHz |
| Input voltage | 2.5...16V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |