DC/DC converter
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT3467ES6#TRMPBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT3467ES6#TRMPBF
Product downloads
Specification for DC/DC converter
| Output current | 1.1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 500pcs. |
| Frequency | 1...1.6MHz |
| Output voltage | 40V DC |
| Input voltage | 2.4...16V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |