DC/DC converter
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT3502AIDC#TRMPBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT3502AIDC#TRMPBF
Product downloads
Specification for DC/DC converter
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Case | DFN8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 500pcs. |
| Frequency | 1.8...2.8MHz |
| Input voltage | 3...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |