PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.7÷36V; Uout: 0.8÷35.3V; TSSOP16; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT3508EFE#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT3508EFE#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.7÷36V; Uout: 0.8÷35.3V; TSSOP16; buck
| Output current | 4A |
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 250...2500kHz |
| Input voltage | 3.7...36V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |