DC/DC converter
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT3508IFE#PBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT3508IFE#PBF
Specification for DC/DC converter
| Output current | 1.4A |
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Topology | buck |
| Frequency | 1MHz |
| Input voltage | 3.7...36V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |