DC/DC converter
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT3580EDD#TRPBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT3580EDD#TRPBF
Product downloads
Specification for DC/DC converter
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | DFN8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost, buck-boost, Čuk, SEPIC |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Frequency | 1.8...2.2MHz |
| Input voltage | 2.5...32V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |