Operational amplifier; 5MHz; 3÷12.6V; Channels: 2; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT6231CS8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT6231CS8#PBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 5MHz; 3÷12.6V; Channels: 2; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | low noise, low offset, rail-to-rail output |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 5MHz |
| Slew rate | 31V/μs |
| Input offset voltage | 0.55mV |